Boliwia

Taipiplaya, Caranavi

Catuaí, Typica, Caturra

Boliwia Asocafe 250 g

Spółdzielnia ASOCAFE znajduje się w regionie Yungas w zachodniej Boliwii, znanym z bujnych, porośniętych drzewami gór pogrążonych w głębokich dolinach rzecznych. Jest to jeden z najbardziej oszałamiających wizualnie obszarów w krajach producenckich, jednak słaba infrastruktura, ograniczone know-how techniczne i brak zasobów utrudniają Boliwii stanie się rynkiem pełnym kaw wysokiej jakości. W przeciwieństwie do wielu sąsiednich spółdzielni, których członkowie obrabiają wiśnie na poziomie gospodarstwa, ASOCAFE posiada dwa scentralizowane młyny, w których członkowie kolektywnie przyczyniają się do coraz to lepszej kontroli jakości.

Wiśnie tej kawy były zbierane między październikiem, a listopadem na wysokości 1500-1900 m n. p. m. Choć ASOCAFE zrzesza 280 członków to ten lot pochodzi od 15 rodzin i każda ma ok. 1-5ha gruntu. Po ręcznych zbiorach wiśnie są transportowane w niższe partie gór, do jednego z mokrych młynów, gdzie poddawane są dalszej obróbce. Przed eksportem, obrobione ziarna są jeszcze ręcznie sortowane i magazynowane w El Alto, czemu służy suchy i chłodny klimat. 

58,00 zł

(232,00 zł za kilogram)

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 58,00 zł
Brutto
Mielenie

Metoda zaparzania: Aeropress (invert)

  • Doza: 16g
  • Mielenie: 19-23 klików - comandante
  • Temperatura wody: 90 st C

Instrukcja

2 zalania co 30 sekund:

  • 0:00 - do 110 ml
  • 0:30 - do 220 ml
  • 1:00 - odwrócić na serwer i powoli wyciskać
  • 1:30 - koniec parzenia

Ważne: nasz przepis to tylko propozycja będąca dobrym punktem wyjścia, zachęcamy do własnych testów i podzielenia się z nami ich wynikami.

Ilość
Kraj pochodzenia

Boliwia

Profil sensoryczny

Dojrzała cytryna, czarna herbata, czekolada

Obróbka

Myta

Region

Taipiplaya, Caranavi

Odmiana

Catuaí, Typica, Caturra

Kwasowość

Średnia

Dedykowane metody zaparzania

drip

aeropress

chemex

clever lub syfon

french press

ekspres przelewowy